92/10/25
تعداد نظرات:0
10:54
شماره مطلب:139210252160
-A A +A
اصلانی در گفت و گو با طنین یاس مطرح کرد:

عدم زیرساخت های کافی برای پایتخت بودن تهران / فرافکنی محصول ناهماهنگی و برخورد سلیقه ای مسئولین با تغییر پایتخت

اصلانی: با بیان اینکه تغییر پایتخت قطعا زمان‌بر است و هر چقدر ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و مسئولین بیشتر شود، می‌تواند در رفع مشکلات مردم تهران موثر باشد، گفت: عدم هماهنگی بین مسئولین و برخوردهای سلیقه‌ای باعث شده برخی کارشناسان به فرافکنی‌هایی درمورد طرح انتقال پایتخت روی بیاورند.

مینو اصلانی رئیس سازمان بسیج جامعه زنان در گفت و گو با خبرنگار طنین یاس در خصوص تغییر پایتخت اظهار داشت: تقریبا یک بحثی در دنیا هست که به خاطر تمرکز زدایی تغییراتی را در مجموعه پایتخت ‌ها ایجاد می‌کنند.به عنوان مثال بخش اقتصادی را یک جا و بخش سیاسی را درنقطه‌ای دیگر تمرکز می‌دهند.حتی سازمان ‌ها و ادارات فعال در حوزه  اجتماعی - فرهنگی را در نقاط مختلف تقسیم می‌کنند.

وی در ادامه گفت: تجمع تمامی بخش‌های اداری و سازمانی در یک نقطه قاعدتا تراکم ودرهم پیچیده شدن و گره خوردن بسیاری از مسائل را در پی خواهد داشت که مشکلات مضاعفی را برای ساکنان آن محدوده ایجاد می‌کند.

رئیس سازمان بسیج جامعه زنان کشور افزود: ازاین رو در تمام دنیا این حرکت معمول است که تفکیکی را بین فعالیت‌های پایتخت انجام می‌دهند تا مسئولین راحت تربتوانند موضوعات مربوط به آن پایتخت را رصد کرده و برایش تصمیم گیری کنند.

اصلانی که در جرگه موافقین تشکیل پایتخت سیاسی-اداری است با اشاره به اینکه  طبیعی است که کل تهران را به عنوان پایتخت نمی‌توان انتقال داد، چرا که از بعد زمانی و هزینه مالی انتقال کلیه زیرساخت‌ها به شهردیگرمقرون به صرفه نیست، گفت: اما می‌شود بخشی از ادارات را منتقل کرد. مثلا یکی از شهر‌ها را قطب اقتصادی و یا شهر دیگری را قطب فرهنگی کشور  قرار داد.

وی در  ادامه تصریح کرد :«باید در نظر گرفت انتقال پایتخت به این معنا نیست که بخواهند عناصر اداری و یا سازمانی تشکیل دهنده پایتخت یک کشور را ازهم منفک سازند، بلکه این کارایجاد کننده فرصتی است که بتوان در آن به ابعاد مختلف مشکلات شهرتهران فکروبرای ساماندهی بیشتر تصمیم گیری کرد.

اصلانی ضمن انتقاد از تمرکز کلیه سازمان ‌ها در تهران گفت:برای مثال چه لزومی دارد سازمان کشتیرانی بخش اداری‌اش در تهران باشد؟ این موضوع قابل پیگیری و برنامه‌ریزی است.یا چه لزومی دارد بندرهای آزاد به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی کشور، بخش اعظمی از مسائل اداری و مدیریتی اش در تهران متمرکز باشد؟»

وی یکی از بزرگ ترین چالش های تهران را تمرکز  بیش از حد موضوعات متفاوت در این شهر عنوان کرد و گفت: این تمرکز  باعث گره خوردن مشکلات مردم، آلودگی هوا، دور شدن مردم از طبیعت، فشارهای روانی بر اعصاب و... شده که می‌توان صراحتاً عنوان کرد این معضلات علاوه بر ایجاد بیماری‌های جسمی دربین شهروندان درنوع ارتباط گیری و سبک زندگی مردم تأثیر بسیار منفی گذاشته اند.

مسئول بسیج جامعه زنان کشور با اشاره به اینکه  بافت و زیرساخت‌های شهر تهران چون مسیر تردد،منازل مسکونی، فضای سبز، امکانات درمانی و بیمارستانی .... برای چنین پایتخت عظیمی در نظر گرفته نشده است گفت : این در حالی است که دائما شاهد گسترش غیر علمی و به دور از  اصول شهرسازی در آن هستیم و این موارد برای مردم تهران مشکل زا شده است

اصلانی در ادامه خاطر نشان کرد : تغییر پایتخت قطعا زمان‌بر است از این رومی توان گفت ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و مسئولین هر چقدر بیشتر شود، می‌تواند در رفع مشکلات مردم تهران موثر باشد. بنابراین همین عدم هماهنگی بین مسئولین و برخوردهای سلیقه‌ای باعث شده است برخی کارشناسان به فرافکنی‌هایی درمورد طرح انتقال پایتخت روی بیاورند.

انتهای پیام/غ

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.